June 10, 2015 Edition

Also in this issue...

News | Sports Scene | Education | Viewpoints | Records |

Dolphins place second in meet

The Dolphins Swim Team placed second out of five teams that competed in Jonesboro on Saturday, May 30. With a total of 444.5 points, the Dolphins competed against the Jonesboro Jets, the Mountain Home Hurricanes, the Greene County Gators and the Blytheville Barracudas.

All swimmers that participated in Saturday's meet were returning swim team members from both Lawrence and Randolph counties. The Dolphins have many new swim team members that will be practicing and competing in the upcoming meets.

Lawrence County swim team members results for the May 30 meet include:

Men 14 & Under 200 Medley: 2. (including members Eli Biggers and Isaac Biggers) 4:52.42.

Women 18 & Under 200 Medley: 1. (including member Chloe E. James) 2:53.36.

Men 18 & Under 200 Medley: 1. (including member Tristin H. Hart) 2:30.77.

Girls 8 & Under 25 Meter Freestyle: 4. Emoree Davis, 27.79; 9. Emma Clements, 55:53.

Girls 9-10 50 Meter Freestyle: 8. Alexis Lawhon, 54.15.

Boys 9-10 50 Meter Freestyle: 1. Dalton Cooper, 47.57.

Boys 13-14 100 Meter Freestyle: 6. Eli Bigger, 1:17.94; 7. Tristin Hart, 1:19.00; 8. Isaac Biggers, 1:24.90.

Girls 15-18 100 Meter Freestyle: 2. Chloe James, 1:14.38.

Girls 8 & Under 25 Meter Backstroke: 4. Emoree Davis, 31.48.

Girls 9-10 50 Meter Backstroke: 8. Alexis Lawhon, 1:09.80.

Boys 13-14 100 Meter Backstroke: 6. Eli Biggers, 1:49.10.

Boys 13-14 100 Meter Backstroke: 5. Isaac Biggers, 1:48.83.

Boys 13-14 100 Meter Butterfly: 2. Tristin Hart, 1:44.35.

Girls 15-18 100 Meter Butterfly: 3. Chloe James, 1:36.78.

Girls 8 & under 50 Meter Freestyle: 2. Emoree Davis, 1:13.98 5. Emma Clements, 1:59.35.

Girls 9-10 100 Meter Freestyle: 5. Alexis Lawhon, 2:11.55.

Boys 9-10 100 Meter Freestyle: 2. Dalton Cooper, 1:53.47.

Boys 13-14 50 Meter Freestyle: 3. Eli Biggers, 34.99; 5. Tristin Hart, 35.13; 6. Isaac Biggers, 37.75.

Girls 15-18 50 Meter Freestyle: 2. Chloe James, 32.46.

Boys 15-18 50 Meter Freestyle: 3. Drew Davis, 33.01.

Boys 12 & Under 200 Meter Freestyle Relay: 2. (including member Dalton Cooper) 3:49.25.

Men 14 & Under 200 Free: 2. (including members Isaac Biggers, Eli Biggers) 2:44.75.

Girls 18 & Under 200 Meter Freestyle Relay: 1. (including member Chloe James) 2:23.54; 4. (including member Alexis Lawhon) 3:07.99.

Boys 18 & Under 200 Meter Freestyle Relay: 1. (including member Drew Davis) 2:13.43.

For more information about the swim team, contact beadolphinswimmer@gmail.com.

Click Here for help with The TD Online

Google
 
Games Games

Click for Walnut Ridge Regional, Arkansas Forecast
News | Sports | Education | Viewpoints | Classifieds | Records
Business Directory | Calendar | Community Directory |
Contact Us | Staff | TD History | Archives | Subscribe Online
Email the Online Editor:
Email the Editor:
Questions? Email:
mheyl@thetd.com
editor@thetd.com
help@thetd.com
Copyright 2000 ~ 2017 The Times Dispatch
P.O. Box 389 ~ Walnut Ridge, Arkansas 72476