June 01, 2011 Edition

Also in this issue...

News | Sports Scene | Education | Viewpoints | Records |

Hoxie High School
tells academic honors

Hoxie High School recently presented academic awards to students in seventh through 12th grades.

Seniors Coy Yasler and Leslee Parrish were presented with the Citizenship Award, as well as Best All Around honors.

Best All Around winners for the junior class were Brandi Alls and Cole Sears. Junior citizenship winners were Courtney Sears and Austin Williams.

Amber Scott was presented with the TCR award, and the principal's I Dare You Award was given to Brody VanWinkle and Autumn Nelson.

Departmental awards

Departmental awards were presented as follows:

Agriculture -Sara Wright, ag science and tech; Adam Boothe, ag mechanics; Derek French, animal science; FFA scholarships, Dillan Varner, Derek French, Jonathon VanKirk, Brad Harp, Coy Yasler, Justin Bruce.

Family and consumer sciences - Corbyn Martin, personal and family finance; Brandy Alls, family work connection, family and consumer sciences; Madalyn Barker, family dynamics; Jesse Berry, parenting; Sierra Morris, child development; Brianna Liscob, childcare guidance and management services.

Also, Matt Border, clothing management; Jennifer Alls, nutrition wellness, Nell Weir Award; Amanda Moskop, food and nutrition; Caitlin Allen, human relations; Autumn Simpkins, orientation to teaching; Lorene Taylor Award; Krista VanKirk, family and consumer science investigations; Brittany Jones, housing and interior design.

Library - Library Award, Katelyn Ellis; overall high point winner, Leslie Bailey; grade high point winners: seventh grade, Sara Carter, Seth Wagoner; eighth grade, Courtney Light, Hunter Wadkins; ninth grade, Sandy Green, Seth Rodney; 10th grade, Rachel Pitcher, Colton Rogers; 11th grade, Dylan Volner, Bridget Russell; 12th grade, Thomas Kingsland, Katelyn Ellis.

Physical education and health - Canaan Craig, senior high health; Jackson Russell, senior high physical education.

Medical - Amanda Moskop, medical terminology, medical professions; Shelby Smith, anatomy and physiology.

Music - Most Outstanding Music Student, Nicholas Tribble, Amanda Simmons; junior high choir, Courtney Light; senior high choir, Bethany Wright; All-State Choir, Nicole Anglin, Chance Phillips, Lucas Willfond; junior high All-Region, Nicole Anglin, Lucas Willfond, Courtney Light, Lilly McQuay, Chance Phillips; senior high All-Region, Amanda Simmons, Nikki Tribble, Bethany Wright; Governor's Award for Excellence, Nikki Tribble; senior high All-State, Nikki Tribble.

Business - Cole Sears, intro to computer tech; Krista VanKirk, keyboarding; Canaan Craig, computerized business apps; Hannah Moore, accounting I; Courtney Light, career orientation; Peyton Tillman, desktop publishing; Dustin Woods, workplace readiness; Derek French, office management; Colby Whitlow, enterprise management.

College classes - Leslee Parrish, college psychology; Ty Stormes, college sociology.

Science - Seth Wagoner, science 7; Courntey Light, science 8; Canaan Craig, physical science; Leslee Parrish, AP environmental science; Austin Jordan, biology; Colby Whitlow, chemistry; Ricky Adams, environmental science; Lucas Hoffstead, physics.

Special Achievement - Kyle Brown, English 7; Layton Huskey, English 8; Jessica McQuay, English 9; Andrew Bailey, English 9; Melinda Counce, English 10; Shawna Newman, English 11; Brittany Gardner, English 12; Tyler Ward, math 7; Brandi Johnson, math 8; Polly Gosha, math 9, physical science; Tyler Cullum, math 9; Melinda Counce, math 10; Sierra Kopp, math 11; Zach Rogers, math 12; Mitchell Smith, biology.

Life skills - Nicholas Springstead.

Art and drama - Logan Melton, art I, drama; Raven Davis, advanced art; Autumn Nelson, oral communications.

Math - Hannah Freeze, geometry; Kyle Wilson, pre-AP geometry; Autumn Nelson, pre-calculus; Amber Scott, calculus AB; Jennifer Alls, trans college math; Grace Hall, algebra I; Amanda Moskop, algebra II.

Also, Katlyn Fitzgerald, math 7; Krista VanKirk, 7th grade pre-algebra; Alyssa Maple, 8th grade pre-algebra; Courtney Light, 8th grade Algebra I; Dillon Varner, algebraic connections.

Foreign languages - Amanda Moskop, Spanish I; Bridget Russell, Spanish II; Kassie Arnold, French II.

History - Leslee Parrish, civics; Brooke Willfond, seventh grade world history; Cayley Rosson, American history; Autumn Nelson, American history; Autumn Simpkins, world history; Sara Wright, world geography; Canaan Craig, economics; Amanda Moskop, pre-AP world history; Austin Williams, American history 8 and Arkansas history; Garrett Hart, AP U.S. history.

English - Casey Middlecoff, English 7; Drake French, English 8; Krista VanKirk, writing English 7, pre-AP English 7; Kameren Morris, writing English 8; Emma Slusser, writing pre-AP 8, pre-AP English 8; Spencer Hart, English 9; Lindsey Owen, English 10; Emily Freer, English 11; Garrett Hart, English 12.

Also, Canaan Craig, pre-AP English 9; Sara Wright, pre-AP English 9; Amanda Moskop, pre-AP English 10; Cayley Rosson, pre-AP English 11; Derek French, AP literature 12; Autumn Nelson, AP literature 11; Leslee Parrish, AP language; Michael Johnson, journalism.

GT - Sara Wright, junior high GT; Rachel Land, senior high GT.

Vocational completers

Vocational completers were also recognized.

They include: Jennifer Alls, Kelli Anglin, Cody Bobbitt, Jessica Booth, Matt Border, Justin Bruce, Heather Bryant, Drake Bullard, Cera Dawson, Katelyn Ellis, Derek French, Amy Galbreath, Brittany Gardner, Brad Harp, Garrett Hart, Tyler Hembree, Paige Huddleston, Aaron Hutsell, Brittany Jones, Matt Keeling, Jeff Lasiter, Jarrod Moore.

Also, Hunter Mounts, Courtney Newman, Garrett Owens, Christian Phillips, Zach Roger, Amanda Simmons, Jonathan VanKirk, Cody Varner, Dillon Varner, Matt Watt, Coy Yasler, Autumn Simpkins, Michael Stewart.

All A's

Those making all A's for the year were as follows:

Seventh grade - Weslie Allison, Martin Crisler, Krista VanKirk, Seth Wagoner.

Eighth grade - Courtney Light, Cole Sears, Austin Williams.

Ninth grade - Brandy Alls, Garrett Crisler, Jake Ellis.

10th grade - Amanda Moskop.

11th grade - Rachael Ditto.

12th grade - Jennifer Alls, Kelsey Lewis, Karina Mashburn, Leslee Parrish, Amber Scott, Ty Stormes, Amanda Whaley, Coy Yasler.

Perfect attendance

Students honored for perfect attendance for the year were as follows:

Seventh grade - Paul Adamson, Greg Berry, James Johnson, Larry Parish, Sara Willfond.

Ninth grade - Jake Ellis, Jacob Henson, Derek Woodard.

10th grade - Hayden Defries, Jacob Defries, Chris Waltmon.

11th grade - Bridget Russell.

12th grade - Justin Bruce.

Click Here for help with The TD Online

Google
 
Reprints Games

Click for Walnut Ridge Regional, Arkansas Forecast
News | Sports | Education | Viewpoints | Classifieds | Records
Business Directory | Calendar | Community Directory | Obituaries | The Scoreboard
Contact Us | Staff | TD History | Archives | Subscribe Online
Email the Online Editor:
Email the Editor:
Questions? Email:
askimahorn@thetd.com
editor@thetd.com
help@thetd.com
Hosted by BSC-Net
Copyright 2000 ~ 2014 The Times Dispatch
P.O. Box 389 ~ Walnut Ridge, Arkansas 72476

Games
Word Scramble







__

Word Scramble Cross-Browser JavaScript, Author: Richard Hucko (RHUCKO1), Web Site: www.DynamicScripts.tk, Category: Games, Browsers: All Newer Browsers
  Local Line Ads
Advertise in The Times Dispatch
Call Janice or Shantelle today! 870-886-2464

For all your pharmaceutical needs
Sexton Pharmacy
218 W. Main ~ Walnut Ridge
886-3461

Create lasting memories ...
Order reprints or merchandise featuring original TD photos.

Full online edition -
just a click away!

Read full editions of The Times Dispatch online.

Reach more people online
Expand your advertising efforts on The Times Dispatch online. 886-2464